Od našeho dopisovatele:

Síť Vás poslouchá!!! Že je to hloupost??? Můžete rozhodnout sami.....

Moje žena mi řekla před nedávnem o svém vánočním přání. Prý slyšela o tom, že existují pobyty v absolutní tmě. Moc mne ta její myšlenka nezaujala, ale mám ji rád a proto bych pro ní udělal cokoliv možného. Jen se mi do toho nějak nechtělo. Často pracuji s MACem a od počítače vždy zvednu hlavu, když ke mně manželka promlouvá. Zatím mne nenapadlo zadat nikdy "pobyt ve tmě" do žádného vyhledávače. A přesto jednoho dne.....otevřu vyhledaný text na Googlu a mezi řádky na mne čumí reklama na pobyty ve tmě a za chvíli zase a za chvíli zase. To asi nebude moje ostražitost, že ne! A to sedím v Česku! 

MF vytáhlo proti bitcoinu, chce zabránit praní špinavých peněz

 

Miliardy dolarů ukryté ve virtuálních měnách zajímají stále více úřadů. Výjimkou není ani české ministerstvo financí. Finanční analytický útvar spadající pod ministerstvo financí připravuje regulaci, která by měla transakce v nejrozšířenější virtuální měně bitcoin i v jiných měnách výrazně omezit. Slibuje si od toho méně daňových úniků či přitvrzení v boji proti legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Evropská unie hlásí podobné plány na regulaci virtuálních měn už od roku 2013, zatím však nebylo nic definitivně schváleno. Česká republika se tak rozhodla stejně jako Německo nebo Francie nečekat a řešit problematiku v rámci vlastní legislativy. Zatímco Francie nebo třeba i Rusko prohlásily bitcoin za nezákonnou formu platby, Německo klasifikovalo bitcoiny jako osobní prostředky na účtu.

Hrozba anonymity

Česko se chce držet zatím neschválených plánů unijních legislativců. „V současné době pracujeme na novele našeho zákona proti praní špinavých peněz a financování terorismu,“ říká šéf Finančního analytického útvaru (FAÚ) Libor Kazda. Podle něj nový zákon výrazně pomůže při odhalování podvodů spojených s virtuálními platidly. FAÚ totiž zaznamenal nárůst počtu podezřelých obchodů, kdy jsou výnosy z trestné činnosti investovány právě do virtuální měny.

Detaily nového zákona Kazda zatím komentovat nechce, novela prý ale bude odrážet změny, které přinese směrnice Evropského parlamentu a Evropské rady o předcházení zneužití finančního systému k praní peněz a financování terorismu.

Právě tato legislativa, která se nejpozději do dvou let od schválení bude muset promítnout do práva všech členů Evropské unie, je vlajkovou lodí regulace virtuálních měn. Směrnice zatím prošla prvním čtením v Evropském parlamentu a má za sebou připomínkové řízení.